12 March 2010 10:38

Dahlgren värmer upp på is

Köerna har ringlat långa när mästarteamet Polestar Racing intog Sälen.

Robert Dahlgren bjöd sportlovsgästerna på en åktur i STCC-bilen – på is.

- Det är sjukt roligt att vara här uppe. Att få möta människor i olika åldrar och se att aktiviteten är omtyckt av både tjejer och killar, säger Dahlgren.


Robert Dahlgren värmer upp inför årets krig i STCC. Han gör det i kyla i Sälen när Polestar Racing för tredje året i rad närvarar med evenemanget Volvo Cars Driving Academy.
- Det är skillnad från tävlingarna då det är stort fokus och hög koncentration som gäller, säger Dahlgren.

Varje onsdag under veckorna 7,8,9 och 10 har köerna ringlat långa vid den isbana som spolats ovanpå en myr i centrala Sälen. Här har sportlovsgästerna som tröttnat på skidbackarna haft möjlighet att åka med Robert Dahlgren i den C30 som Polestar kört med under STCC.
- Vi har startat klockan 11.30 på onsdagarna och redan en stund innan är där en lång kö med människor som vill åka med, säger Kent Olofsson, ansvarig på plats från Bilar & Teknisk Support som är på plats under alla veckorna.

De dagarna Robert Dahlgren är i Sälen har det varit extra högt tryck på banan.

För mer information om Polestar Racing, klicka här!



SENASTE NYTT

Fler nyheter

STCC I MEDIA

Fler nyheter

HUVUDSPONSOR

SPONSOR

OFFICIELLA LEVERANTÖRER