Ilmari Korpivaara, Nicklas Oscarsson och Marcus Annervi. Där är topptrion i kvalet till finalen i Renault Clio Cup.
– Mycket bra, nu är jag med i fajten om mästerskapet, sade Ilmari Korpivaara.
Korpivaara hade både snabbaste och näst snabbaste tid i kvalet, vilket innebär att han startar först i båda racen. Dessutom fick han två extrapoäng för kvalsegrarna, nu har han 26 poäng upp till ledande Marcus Annervi.
– Jag siktar på att vinna mästerskapet, sade en nöjd Korpivaara.
Nicklas Oscarsson var näst snabbast och startar tvåa i lördagens båda race. Men han var inte nöjd.
– Jag tog i och tog i men tiderna kom inte, sade Oscarsson som står först i ytterspåret i lördagens båda race.
– Det är alltid en fördel att stå först och det var det jag ville. ”Mackan” (Marcus Annervi) står på innern på plats tre så det gäller att vi får en bra start i morgon.
Marcus Annervi säger att planen var att bli trea.
– Hellre trea än tvåa, det kändes dumt att ta i extra för att stå tvåa, förklarade mästerskapsledaren som sade så här om kvalet:
– Jag är nöjd. Vi visste de skulle vara bättre i kvalet men vi är monster i racen, det är inte dom.
I JSM-klassen var Joel Jern snabbast, före Julius ”Julle” Ljungdahl, Anthon Caldana och Klas Ekstrand.
– Allt känns bra, det rullar på fint. Nu fokuserar vi på morgondagen, sade Jern som i princip bara behöver ta bilen i mål för att säkra JSM-titeln.
”Julle” Ljungdahl har haft tekniska problem som tvingat fram flera motorbyten under det senaste dygnet.
– Med tanke på att jag missat alla tester gick det ganska bra, sade han.
Resultat: 1) Ilmari Korpivaara, 2) Nicklas Oscarsson, +0.265, 3) Marcus Annervi, +0.467, 4) Joel Jern, +0.733, 5) Albin Wärnelöv, +0.901, 6) Julius Ljungdahl, +0.945, 7) Emelie Moe, +1.107, 8) Mark Eckerström, +1.193, 9) Johan Carlström, +1.293, 10) Anthon Caldana, +1.388, 11) Klas Ekstrand, +1.789.



