Vortex Performance klart för STCC GT4 Nordic 2027 – satsar på två bilar

Vortex Performance blir det andra teamet att bekräfta en satsning på STCC GT4 Nordic inför mästerskapets comeback 2027. Det svenska teamet planerar att ställa två GT4-bilar på startlinjen – medan bilmärke och förare avslöjas längre fram.

– Vi tycker att återstarten av STCC med GT4 är en mycket positiv satsning för svensk racing och något som passar perfekt in i vår portfölj som team och motorsportverksamhet framåt. Vi kommer att ställa två bilar på startlinjen 2027 med ambitionen om att slåss om de främre placeringarna, säger Filip Svensson från Vortex Performance.

Vortex Performance är idag engagerade inom flera delar av svensk och internationell motorsport. Verksamheten sträcker sig från karting till Formula Nordic och Radical, där teamet både driver den Skandinaviska serien och tävlar internationellt.

Bland förarna i verksamheten finns junioren Vera Jurland som tävlar i Formula Nordic och står på startlinjen under Grande Finale på Mantorp Park den 18–19 september, där även STCC GT4 Nordic kommer att vara på plats.

STCC-satsningen för Vortex Performance blir nästa steg i ambitionen att bygga en tydlig struktur genom olika nivåer av motorsport.

– Vi är involverade på flera olika plan inom motorsport och jobbar för att bygga ett koncept som inte riktigt finns i Sverige idag. STCC blir en väldigt bra addition till vårt program, där vi kan skapa en väg från karting vidare genom svensk racing till STCC och även till internationell racing, säger Filip Svensson.

Vortex Performance planerar en tvåbilssatsning till premiärsäsongen 2027. Vilka förare som kommer att köra bilarna och vilket av de homologerade GT4-märkena teamet väljer kommer att presenteras vid ett senare tillfälle.

– Att Vortex Performance kliver in med två bilar är ytterligare ett viktigt besked för STCC GT4 Nordic 2027 och vi hälsar dem varmt välkomna. De har en bred verksamhet från juniorracing till internationell racing, precis den typ av struktur som vi vill att STCC ska kunna främja, säger Richard Göransson, representant för STCCs ägargrupp och femfaldig STCC-mästare.

Vortex Performance blir därmed det andra bekräftade teamet till STCC GT4 Nordic 2027 efter Lestrup Racing Team, som tidigare har presenterat en tvåbilssatsning med BMW M4 GT4.

Fler team, förare och nyheter inför STCC GT4 Nordic 2027 kommer att presenteras under hösten - med nästa avslöjande redan i nästa vecka.

Besök vortexperformance.se för mer information.

Media / Coordinator 
STCC GT4 Nordic
Johan Meissner
+46(0)70 241 3234
press@stcc.se

Vad är STCC?
STCC grundades 1996 och är ett av Europas största racingmästerskap. STCC tävlar med modifierade GT-bilar i ett adrenalinfyllt tävlingsformat på de bästa racingbanorna i Sverige. Från och med 2027 introduceras det internationellt framgångsrika reglementet GT4 i ett historiskt skifte från standardvagnsracing.

Nästa
Nästa

Möt nya STCC GT4 Nordic under Grande Finale på Mantorp Park